Niezawodna diagnostyka
DIAGNOCAM- laserowe wykrywanie próchnicy
Niezawodna diagnostyka próchnicy to, wobec powszechności tej choroby, jedno z najpoważniejszych wyzwań w stomatologii zachowawczej.
Tradycyjne metody wykrywania próchnicy w oparciu o kontrolę wzrokową oraz dotykową przy pomocy zgłębnika często okazują się niewystarczające. Tą metodą wykrywa się tylko 20%próchnicy
Jednym z ostatnich odkryć w dziedzinie wykrywania ubytków próchnicowych jest cyfrowe obrazowanie zębów prześwietlonych światłem lasera o długości fali w zakresie podczerwieni. DIAGNOCAM jest pierwszym i obecnie jedynym na rynku urządzeniem wykorzystującym tą technologię w stomatologii do wykrywania ubytków próchnicowych z jak największą skutecznością.
Najwyższa jakość obrazowania
Zbudowany jest z lasera diodowego niskiej mocy, emitującego promień światła w zakresie podczerwonym oraz kamery na podczerwień, rejestrującej obraz prześwietlonego zęba. Głowica DIAGNOCAMu jest wprowadzana do ust pacjenta w taki sposób, aby promień lasera mógł prześwietlić całą koronę zęba. Promieniowanie podczerwone przenika przez tkanki miękkie oraz twarde, ulegając częściowemu pochłonięciu lub rozproszeniu w miejscu ubytków próchnicowych. Dzięki temu możemy zarejestrować obraz korony zęba z prawidłowo rozświetlonymi zdrowymi szkliwem i zębinę, oraz ewentualne ciemne (lub wręcz czarne) zabarwienie tkanek w miejscach ubytków próchnicowych. Przeprowadzone w ten sposób badanie jest krótkotrwałe i całkowicie bezbolesne dla pacjenta.
Wykrywanie próchnicy bez promieni rentgenowskich
Co więcej zakłada wykorzystanie promieniowania świetlnego, które nie jest jonizujące ( w przeciwieństwie do RTG), więc nie ma żadnych ograniczeń w przeprowadzaniu badania – można je powtarzać dowolną ilość razy, nie ma przeciwwskazań do stosowania DIAGNOCAMU u kobiet w ciąży i u dzieci. W przypadku stosowania DIAGNOCAMU u dzieci można przeprowadzić badanie w obecności rodziców. Co również istotne, dla dokładności badania nie ma znaczenia stopień oczyszczenia zębów, można więc je przeprowadzać również bez uprzedniego, higienizującego, przygotowania pacjenta. Zdjęcia uzyskane przez DIAGNOCAM są łatwe w interpretacji, ze względu na kontrast pomiędzy tkankami zdrowymi i chorymi. Dzięki temu łatwo też omówić wynik badania uzębienia z pacjentem, mogąc zaprezentować mu na ekranie lokalizację i rozległość ubytków próchnicowych.
KaVo DIAGNOcam to doskonałe urządzenie diagnostyczne, które możemy stosować bez ograniczeń u wszystkich pacjentów.
Dokładne wykrywanie próchnicy na wszystkich powierzchniach
Zakres diagnostyki | Technika DIFOTI (DIAGNOcam) |
---|---|
Próchnica na powierzchniach zgryzowych | + |
Próchnica na powierzchniach stycznych | + |
Próchnica na powierzchniach gładkich | + |
Próchnica wtórna | + |
Pęknięcia szkliwa | + |
Wymagane czyszczenie zębów | nie |
Diagnocam to rewelacyjne urządzenie do diagnozowania wczesnych oraz trudnych przypadków, próchnicy, głównie na powierzchniach stycznych(międzyzębowych) i pod wypełnieniami. Dzięki temu można wykryć zmienione próchnicowo tkanki już na wczesnym etapie, co pozwala na szybkie i minimalnie inwazyjne leczenie. W większości przypadków, nawet przy użyciu badania RTG, takie ubytki są niewidoczne. Jego zaletą jest duża dokładność i przejrzystość bez szkodzenia pacjentowi np. w postaci stosowania promieni rentgenowskich. Bardzo dobrze sprawdza się, nie tylko u pacjentów dorosłych, ale przede wszystkim u dzieci i kobiet w ciąży. Umożliwia wczesne wykrywanie zmian i wpisuje się doskonale w zasady stomatologii mało inwazyjnej. Diagnocam pozwala zauważyć zmiany niedostępne dla ludzkiego oka i trudne do diagnozy nawet w obrazie rtg np. mikropęknięcia szkliwa. Jest też doskonałym narzędziem umożliwiającym lepszą komunikację z pacjentem, ponieważ obraz z niego jest łatwy do odczytania i zrozumiały dla pacjenta. Dołączony do kamery program pozwala na przechowywanie obrazów , ułatwia kontrolę przy kolejnych wizytach. Należy również pamiętać, że w dzisiejszych czasach rozwoju techniki zapewnia bardzo dokładną diagnostykę pozwalająca stosować założenia profilaktyki próchnicy w myśl zasady, że